درمان اختلال وسواس

درمان اختلال وسواس

آیا راه های درمان اختلال وسواس را می شناسید؟

وسواس فکری به تکرار و مرور غیرارادی افکار زائد و ناکارآمد می باشد. در اکثر مواقع خود فرد نسبت به نامناسب بودن این افکار آگاه می باشد، اما قدرت و توانایی مهار و دور کردن این افکار را ندارد.

انواع وسواس فکری

علل متفاوتی ممکن است باعث ایجاد وسواس فکری شوند. طبق تحقیقات به عمل آمده عوامل ارثی (ژنتیکی) و عوامل اکتسابی (محیطی) در ایجاد اختلال وسواس موثر هستند.

لازم به ذکر است شدت و عمق اختلال وسواس در هر فرد متفاوت می باشد. پزشک برای بررسی راهکارهای درمانی علاوه بر علت وسواس، به شدت آن نیز توجه می کند.

ابعاد اختلال وسواس، گسترده می باشد و می تواند ذهن یا رفتار فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

انواع اختلال وسواسی

انواع اختلال وسواسی

علائم وسواس فکری

برای انتخاب راهکار مناسب برای درمان وسواس نیاز است تا ریشه و علت اصلی این اختلال را بشناسیم. برای بررسی های دقیق تر اختلال وسواس، علائم را به سه گروه تقسیم می کنند.

  • گروه اول علائمی هستند که زمینه ساز ایجاد اختلال وسواس هستند.
  • گروه دوم علائمی هستند که اختلال وسواس را نمایان و آشکار می سازند.
  • نام گروه سوم علائم تداوم بخش است. این علائم نشان دهنده ی ادامه ی اختلال وسواس می باشند.

در اکثر مواقع اختلال وسواس با علائم مشهودی مانند: عدم تمرکز، احساس نا امیدی و ناچاری، کم خوابی، پرش های ذهنی و… خود را نشان می دهد.

راه های درمان وسواس

معمولا شخصی که به ابتلای خود به اختلال وسواس پی می برد در صدد است تا علائم رفتاری خود را کنترل کند تا به درمان این اختلال بپردازد. فرض کنید خود شما شخصی هستید که مبتلا به اختلال وسواس می باشید. زمانی که به این موضوع پی می برید چکار می کنید؟

کمتر کسی در این شرایط به متخصص اعصاب و روان مراجعه می کند. اکثر افراد در مرحله ی اول می خواهند خودشان این اختلال را درمان کنند. مطمئنا شخصی که به اختلال وسواس مبتلاس در قدم اول به کنترل رفتار خود روی می آورد و از کارهایی که قبلا از او سر می زده است، دوری می کند.

اما به نظر شما این کافی است؟ آیا فرد با کنترل رفتاری می تواند اختلال وسواس خود را به طور کامل درمان کند؟

معمولا با مهار رفتارهای وسواس آلود، فرد می تواند علائم این اختلال را کاهش دهد، اما درمان قطعی و ۱۰۰%اتفاق نمی افتد.

درمان اختلال وسواس

درمان اختلال وسواس

  • درمان شناختی اختلال وسواس

در این نوع درمان، روانپزشک گذشته ی فرد و اتفاقات آن را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین با در نظر گرفتن افکاری که در شرایط مختلف ذهن فرد را درگیر می سازد، علت و ریشه ی اصلی این اختلال را تشخیص می دهد.

در برخی مواقع این اختلال در اثر اضطراب اتفاق می افتد. شما عزیزان می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله درمان اضطراب مراجعه نمایید.

  • درمان رفتاری اختلال وسواس

معمولا در درمان رفتاری این اختلال پزشک یک سری تکنیک ها و تمرین هایی را برای مهار و تحت کنترل گرفتن افکار نامناسب و رفتارهای وسواسی به فرد آموزش می دهد.

نتیجه گیری

افرادی که دارای علائم و نشانه های وسواس می باشند نیاز است تا با یک روانپزشک مشورت کنند. با بررسی های پزشکی و تشخیص علت قطعی این اختلال بهترین راهکار برای درمان اختلال وسواس از سوی پزشک مربوطه تجویز می شود.

معمولا درمان های پیشنهادی از سوی پزشک، ماندگارتر و اصولی تر می باشند و نتیجه ای رضایت بخش و موفقیت آمیز را به دنبال دارند.

ا تشکر از حسن توجه شما: مدیریت سایت دکتر علی کربلائی (روانپزشک در غرب تهران)

راه های ارتباطی:

شماره های تماس: ۰۹۰۲۲۳۲۲۶۲۶

صفحه اینستاگرام دکتر علی کربلائی روانپزشک خوب در تهران

درمان افسردگی

 

 

برچسب گذاری توسط , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 9 =