درمان ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی

ژنیکوماستی  به بزرگی سینه در آقایان گفته می شود . گاهی یکطرفه و گاهی دو طرفه می باشد . میزان شیوع ژنیکوماستی حدود ۳۲ الی ۴۲ درصد می باشد . با مطالعات صورت گرفته میزان شبوغ ژنیکوماستی در بین نوجوان تا ۶۵ درصد اعلام شده است. در ۲۵ تا ۷۵ درصد از بیماران ژنیکوماستی دو طرفه می باشد. همچنین ژنیکوماستی در ۵۰ درصد از ورزشکارانی که از اندروژن و استروژن سوء استفاده می کنند وجود دارد . اما درمان ژنیکوماستی چگونه است ؟ آیا درمان ژنیکوماستی باعث ایجاد سرطان سینه می شود؟

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی چیست ؟

ژنیکوماستی برجستگی سینه آقایان می باشد که گاهی از حد نرمال خود خارج می شود و بزرگ بودن آن از لحاظ مردان ممکن است خوشایند نباشد .

نکته قابل توجه این است که ممکن است با افزایش سن این مشکل خود به خود رفع شود و نیاز به انجام جراحی وجود نداشته باشد.

انواع روش های درمان ژنیکوماستی

اگر بزرگی در سینه مردان بسیار زیاد نیاشد، می توان از روش های ساکشن و یا لیزر لیپولیز استفاده نمایند. به علت سفتی پوست در این بخش، ممکن است ساکشن سخت باشد، قبل از ساکشن اگر از لیزر لیپولیز استفاده شود با نرم کردن بافت سینه باعث راحت تر شدن ساکشن این ناحیه می شود.

اما گاهی که بزرگی سینه مردان بسیار زیاد است ممکن است با انجام لیپولیز و ساکشن به نتیجه دلخواه خود نرسیم و در نهایت از جراحی استفاده می شود.

بهترین درمان ژنیکوماستی چیست ؟

با توجه به مشکلی که وجود دارد و با نظر جراح، استفاده از جراحی یک روش بسیار مناسب برای کوچک کردن سینه در مردان می باشد.

علل ایجاد ژنیکوماستی

ژنیکوماستی دارای علل متفاوتی می باشد، از جمله :

شایع ترین علل ایجاد ژنیکوماستی در ورزشکاران حرفه ای می باشد که از داروهای هورمونی استفاده کرده اند .

گاهی نیز ژنیکوماستی به صورت مادر زادی در افراد وجود دارد.

بخش بزرگی دریگر از ژنیکوماستی را در نوجوانان در سن بلوغ و مدتی بعد از آن مشاهده می نماییم .

به هر دلیلی که این مشکل ایجاد شود، نمی توان از داروها برای درمان آن استفاده نمود . اصولا داروهایی که احتمالا تبلیغ آن ها را دیده اید غیر مجاز بوده و هیچ جراحی آن را تایید نمی  کند .

آیا ژنیکوماستی باعث ایجاد سرطان سینه در مردان می شود ؟

طبق تحقیقات صورت گرفته، بین افرادی که دچار ژنیکوماستی بوده و سایر مردان، هیچ ارتباطی در زمینه افزایش ابتلا به سرطان سینه در مردان با ژنیکوماستی مشاهده نشده است. بنابراین نیاز به نگرانی در این زمینه نمی باشد . به طور کلی ۱ درصد از سرطان های سینه در مردان و ۹۹ درصد در بانوان رخ می دهد .

زمان مناسب برای جراحی ژنیکوماستی

اصولا پسر ها در سنین بلوغ دچار تغییراتی در سینه های خود می شوند، گاهی این تغییرات و بزرگی در یک سینه و گاهی نیز در دو سینه اتفاق می افتد. نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد، در زمینه سن مناسب این جراحی می باشد . تا زمانی که بلوغ کامل برای افراد ایجاد نشده نمی توان این جراحی را انجام داد. بهتر است در مردان انجام این جراحی بعد از ۲۰ الی ۲۱ سال باشد تا به بلوغ کامل برسند . گاهی در برخی تاخیر در هنگام بلوغ وجود دارد و ممکن است با نظر پزشک جراحی تا ۲۵ سالگی صورت نگیرد .

آیا ژنیکوماستی برگشت پذیر است ؟

ابتدا باید علل ایجاد ژنیکوماستی بررسی شود . به عنوان مثال اگر مشکلات تیروئیدی باعث بروز ژنیکوماستی باشند باید این بیماری های زمینه ای درمان گردد. گاهی بعد از درمان این موارد مشکل خود به خود درمان می شود . در صورتی که درمان صورت نگیرد و جراحی رخ دهد ممکن است بازگشت پیدا کند .

بنابراین برای انجام مشاوره به یک جراح بسیار با تجربه و ماهر مراجعه نمایید تا بهترین روش برای درمان ژنیکوماستی صورت گیرد. تبحر جراح از اهمیت بالایی برخوردار می باشد بنابراین در انتخاب آن دقت داشته باشید .
راه های ارتباطی با دکتر شهریار حدادی ، 
فوق تخصص جراح پلاستیک
شماره تماس : ۰۹۲۱۳۵۸۵۴۵۶
پیج 
اینستاگرام دکتر شهریار حدادی

نتیجه گیری

ژنیکوماستی یا همان بزرگی در سینه مردان که برخی از وجود آن رنج می برد به راحتی با روش های مختلفی قابل درمان است . شما می توانید با مراجعه به یک فوق تخصص پلاستیک مشکل خود را مطرح نمایید . جراحی یک روش مناسب برای ژنیکوماستی می باشد.

سایر مطالب

 

بهترین دکتر لیفت سینه

بهترین دکتر پروتز سینه

برچسب گذاری توسط , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =